Studia licencjackie, a następnie magisterskie na kierunku prawo dają absolwentowi nie tylko doskonałą orientację teoretyczną, ale także szereg umiejętności praktycznych w zakresie stanowienia oraz funkcjonowania prawa. Po ukończeniu edukacji, absolwent potrafi posługiwać się ogólną wiedzą z zakresu różnych dyscyplin prawa, filozofii prawa, a także nauk społecznych i ekonomicznych. Dodatkowo, student posiada wiedzę i umiejętności umożliwiające posługiwanie się regułami logicznego rozumowania i interpretowania przepisów prawniczych. Drogę do zawodów prawniczych po ukończeniu nauki na kierunku prawo otwiera obroniona praca magisterska i dobrze zdany egzamin.
Program studiów prawniczych obejmuje między innymi takie przedmioty, jak: prawoznawstwo, logika prawnicza, prawo administracyjne, prawo karne, postępowanie administracyjne i administracyjno-sądowe, teoria i filozofia prawa, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych, publiczne prawo gospodarcze, historia prawa polskiego, prawo finansów publicznych, prawo rzymskie, prawo handlowe oraz prawo Unii Europejskiej.
Ukończenie prawa otwiera przed absolwentami bardzo rozległe możliwości znalezienia ciekawej i jednocześnie dobrze płatnej pracy. Dla większości osób początek kariery prawniczej jest równoznaczny z chęcią zdobywania kolejnych szczebli specjalizacji, do których droga wiedzie przez aplikacje (adwokackie, radcowskie, sądowe, prokuratorskie, notarialne, itp.). Absolwent po ukończeniu studiów na kierunku prawo i obronieniu pracy magisterskiej jest przygotowany do podjęcia różnych rodzajów aplikacji, a także do pełnienia funkcji w różnego rodzaju instytucjach i organizacjach publicznych oraz niepublicznych, które wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy prawniczej.
Absolwenci prawa mogą pracować między innymi jako:
1. Odpowiedzialność karna za przestępstwo znęcania się.
Praca magisterska dotycząca odpowiedzialności karnej za przestępstwo znęcania się. Przykładowe kwestie, które mogą zostać ujęte w opracowaniu: kształtowanie się odpowiedzialności karnej za przestępstwo znęcania, typy kwalifikowane przestępstwa znęcania z art. 207 § 2 i 3 kodeku karnego, sądowy a ustawowy wymiar kary, wymiar kary w przypadku przestępstwa znęcania się, karcenie małoletnich jako okoliczność wyłączająca bezprawność czynu.
2. Zabójstwo w afekcie w polskim prawie karnym.
Praca poruszająca najważniejsze aspekty związane z zabójstwem w afekcie w polskim prawie karnym, składająca się z pięciu-sześciu następujących rozdziałów: istota afektu w świetle przepisów prawnych oraz w ujęciu psychologicznym, charakterystyka znamion przestępstwa zabójstwa w afekcie, formy popełnienia przestępstwa zabójstwa w afekcie, zbieg przepisów w odniesieniu do zabójstwa w afekcie, problem wymiaru kary za zabójstwo w afekcie.
3. Ochrona macierzyństwa.
Praca magisterska dotycząca aspektów prawnych związanych z ochroną macierzyństwa. Opracowanie składające się z trzech rozdziałów, w których mogą zostać poruszone między innymi takie zagadnienia, jak szczególna ochrona praw kobiet w ciąży pracujących w systemie Europejskiej Karty Socjalnej, Międzynarodowa Organizacja Pracy, ochrona trwałości stosunku pracy w okresie ciąży, obowiązki pracodawcy wobec kobiet w ciąży i w okresie karmienia.
4. Umowa przewozu przesyłek w transporcie drogowym.
Praca magisterska dotycząca umowy przewozu przesyłek w transporcie drogowym, obejmująca cztery rozdziały: pojęcie prawa przewozowego (charakter prawny umowy, umowa przewozu, spedycji, czarterowa), zawarcie umowy przewozu i uregulowania prawne (strony umowy, elementy umów przewozu), zasady odpowiedzialności przewoźnika z tytułu przewozu przesyłek, wysokość odszkodowania oraz zasady, na podstawie których jest ustalane.
5. Skazanie bez przeprowadzenia rozprawy.
Praca poruszająca problematykę skazania bez przeprowadzenia rozprawy. Opracowanie składające się z trzech-czterech rozdziałów, w których mogą zostać zaprezentowane między innymi takie zagadnienia, jak: pojęcie i geneza instytucji skazania bez przeprowadzenia rozprawy, przesłanki skazania bez przeprowadzenia rozprawy, brak wątpliwości co do okoliczności popełnienia przestępstwa, postępowanie sądowe o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy.
6. Podstawowe zasady udzielania zamówień publicznych.
Praca magisterska opisująca podstawowe zasady udzielania zamówień publicznych, zawierająca trzy rozdziały: prawne podstawy zamówień publicznych w Polsce (pojęcie i istota zamówień publicznych), zasady udzielania zamówień publicznych (zasada obiektywizmu, zasada uczciwej konkurencji i równego traktowania, zasada jawności, zasada prymatu trybów przetargowych) oraz skutki naruszeń zasad udzielania zamówień publicznych.
7. Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę.
Praca dotycząca przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę. W opracowaniu obejmującym trzy lub cztery rozdziały mogą zostać poruszone między innymi takie zagadnienia, jak: pojęcie zakładu pracy i jego części, procedura powiadomienia o przejściu zakładu pracy, obowiązki pracodawcy w związku z przejściem zakładu pracy, sytuacja prawna pracowników, ochrona pracowników w razie ewentualnej upadłości pracodawcy i odpowiedzialność pracodawcy.
8. Pojęcie prawne przedsiębiorcy.
Praca poruszająca zagadnienia związane z pojęciem prawnym przedsiębiorcy. Opracowanie składające się z czterech rozdziałów: ogólna definicja przedsiębiorcy i działalności gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, pojęcie przedsiębiorcy w przepisach odrębnych (w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i o ochronie konkurencji i konsumentów), definicja przedsiębiorcy w kodeksie cywilnym, pojęcie przedsiębiorcy w przepisach prawa UE.
9. Sposoby przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Praca magisterska prezentująca różne sposoby przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. W opracowaniu mogą zostać ukazane między innymi takie zagadnienia, jak: definicje i płaszczyzny bezpieczeństwa finansowego państwa, polityka państwa w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, metody finansowania terroryzmu, środki pochodzące z działalności kryminalnej, walka z finansowaniem działań terrorystycznych na arenie międzynarodowej.
10. Ochrona praw człowieka przez międzynarodowe organizacje pozarządowe.
Praca magisterska dotycząca ochrony praw człowieka przez międzynarodowe organizacje pozarządowe. Opracowanie składające się z trzech rozdziałów: prawa człowieka – podstawowe zagadnienia w świetle literatury przedmiotu (rys historyczny, pojęcie praw człowieka), międzynarodowe organizacje pozarządowe (geneza, klasyfikacja, funkcje) oraz międzynarodowe organizacje pozarządowe i ich rola w ochronie praw człowieka.